У виставковій залі Рівненського міського будинку культури рівнянам було представлено нову книгу письменника, художника, краєзнавця, просвітянина Валерія Войтовича «Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму» - перше в Україні монографічне дослідження про культурну спадщину геніального скульптора із Волині Томаша Оскара Сосновського (1812–1886), а також картину «Томаш Оскар Сосновський», виконану олійними фарбами у 2015 році на пошану талановитого волинського митця.

 

В. М. Войтович є автором понад двох десятків літературно-художніх творів, монографій, збірників, словників, посібників, нарисів, альбомів з історії та культури України, її міфології, великої кількості живописних та графічних малюнків.

Привітали автора з дебютом заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська, ректор Рівненської духовної семінарії Віталій Лотоцький, голова обласного товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Іван Вєтров, голова міського товариства «Просвіта» Катерина Сичик, заступник директора Рівненського обласного краєзнавчого музею Олег Романчук, мистецтвознавець Лариса Костюк,  художники, краєзнавці,  мистецтвознавці, історики, друзі. Під час презентації звучали твори українських та зарубіжних композиторів у виконанні камерного оркестру викладачів Рівненської музичної школи №2.

Видання здійснене за кошти міського бюджету відповідно до Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги в місті Рівному на 2011–2015 роки. У книзі використані архівні матеріали, ілюстрації визначних пам’яток архітектури, скульптури, живопису та рисунку пов’язаних із епохою класицизму, а також авторські фотосвітлини із робіт скульптора.

Сосновський Томаш Оскар народився 12 грудня 1812 року у с. Новомалин, тепер Острозького району Рівненської області.

Художню освіту здобув у Варшавській академії мистецтв, академіях Берліна і Рима. Т. О. Сосновський був доктором скульптури і регентом академії Св. Луки в Римі, а також інспектував художні установи Італії; був головним директором музеїв і галерей Рима. Двадцять чотири художніх академій світу  надавали йому почесне звання доктора honoris causa.

Він залишив на Волині палац, повний коштовностей, декілька сіл із понад чотирма тисячами підданих і вирушив у європейські країни спочатку студіювати, а згодом творити високе мистецтво скульптури.

У відомого майстра Павла Малінського Томаш-Оскар вивчає скульптуру, у Ксаверія Яна Канєвського – малярство та рисунок. Мистецьку освіту Сосновський продовжив у Художній академії Берліна, де був учнем знаменитого скульптора періоду класицизму Крістіана Рауха. А закінчив художні студії 1836 р. в Академії мистецтв святого Луки в Римі. Тут його вчителем і другом став представник неокласичної течії П`єтро Тенерані. Ця наука залишить найглибший слід у творчості Томаша Оскара — майже всі його роботи зрілого періоду будуть виконані в стилі неокласицизму.

У 1846 р. Сосновський остаточно оселяється в Римі, де його обирають професором по класу скульптури згаданої академії... Французький дослідник Луїс Вейллот у своїй книзі «Запах Риму» (1860) – згадує про свою єдину зустріч в Римі із Сосновським, і не приховує здивування: як міг такий визначний чоловік, маючи в Україні замок повний  коштовностей, більше чотирьох тисяч підданих, жити суто духовним. Все це залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу.

Сосновський невтомно працював, аби земні дороги вели кожного із земляків до отчого порогу. Зарученим убогим дівчатам, крім традиційного вручення весільних суконь та грошових сум, Сосновський додатково підносив свої дарунки, на власні кошти влаштовував для них прийоми з чудовим частуванням. Допомагаючи молодим художникам, він брав участь у їхніх конкурсах, вибираючи теми для робіт та оцінюючи їх працю. Не шкодуючи грошей на закупівлю дорогого мармуру для скульптур, сам Сосновський жив так просто і скромно, що це дивувало його знайомих і колег.

Талановитий митець з Острожчини – автор понад ста біломармурових шедеврів, які є окрасою багатьох храмів та музеїв Рима, Ізраїля, Назарета, Вільнюса, Варшави, Кракова, Рівного, Острога, Житомира, Львова, Чернігова тощо.

Вічні, невичерпні образи Христа і Мадонни були геніально відображені у таких роботах скульптора: «Діва Марія з Дитям», «Христос на смертному одрі», барельєф із зображенням «Діви Марії з Дитям» (Острог), «Pieta», («Оплакування»), «Невідома» (Рівне), «Материнство Марії» (Рим), «Богородиці Непорочного зачаття» (Назарет). Чимало робіт митця виконані на сюжети з історії античної Греції та Риму: «Аріадна», «Арес», «Аполлон», «Сократ», «Капітолійський Брут» (Рівне), «Олександр Македонський» (Острог).  Сосновський є автором прекрасного портрета свого наставника і друга П’єтро Тенерані (Житомир), учителя з Кременецького ліцею Юзефа Коженьовського (Львів), знаменитої італійської акторки Елеонори Дузе (Чернігів), пам’ятників Тадеушу Чацькому в костьолі Візиток та Адаму Нарушевичу у Варшаві, Міколаю Копернику в Римі; скульптурної групи «Ядвіга і Ягайло» для Вільнюса і на Плантах в Кракові тощо. Відомо також, що в одній із приватних колекцій знаходиться бюст молодої дівчини в поліському народному костюмі – так звана «Маруся».

Спадщина Сосновського досить велика, в деяких маєтках на Волині ще й на початку XX ст. можна було натрапити на бюсти чи фігурні композиції видатного скульптора.

Томаш Оскар Сосновський завершив свій земний шлях 27 січня 1886 року. Могила Сосновського знаходиться на цвинтарі Кампо Верано в Римі. На його могилі встановлено барельєф, де зображений ангел, який лівою рукою вказує на небо, а в опущеній правиці тримає сувій пергаменту. Напис говорить: «Святої пам’яті Томаш Оскар Сосновський, скульптор, уроджений в Новомалині, помер у Римі 27 січня 1886. Племінниця (по сестрі) і внучки цей пам’ятник йому становлять. Вічна пам’ять».

Досить промовистим для творчої спадщини майстра є також некролог, написаний колегами по Академії і який розмістили в багатьох тодішніх європейських газетах через два дні після смерті Сосновського. Закінчувався він такими словами: «Був у думках і серцях усіх, тому що на людину подібного характеру, подібної доброти і величності духу, треба чекати довгі роки».

Як зазначив директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига «Томаш Оскар Сосновський – один із митців, творчість якого належить не лише українському, польському, італійському народам, але й громадянам усього світового простору, де зберігаються його прекрасні роботи. На жаль, про життєвий і творчий шлях цього скульптора зі світовим іменем жодної книги в Україні не було створено. Проте у Любліні у 1997 році була видана ґрунтовна праця про життя і творчість Т. О. Сосновського польського дослідника Лехослава Ламенського «Tomasz Oskar Sosnowski. 1810–1886. Rzeźbiarz Polski w Rzymie». Тому Томаш Оскар Сосновський і його доба, представлені у дослідженні Валерія Войтовича, дадуть змогу всім бажаючим зазирнути у класичне XIX століття та осягнути творчу стезю цього визначного майстра».

Рецензент книги, доктор мистецтвознавства, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка  Володимир Овсійчук зазначив, що книга  письменника й дослідника Валерія Войтовича «Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму» необхідна і для Польщі, й для України, вона розкриває життєвий і творчий шлях скульптора об’ємно і змістовно, та зокрема унікально збагачена ілюстраціями. «Автор Валерій Войтович зібрав усе, що відноситься до творчості скульптора і наповнив ним книгу. Все це зробило її уподібненою до підручника для поширення знань про Волинь далеко за її межами і збагатило мистецтво краю іменем видатного скульптора. Блискуче написана монографія стане потрібною для шкіл, з неї молоде покоління здобуде вичерпні відомості не лише про прославленого скульптора, а також про європейське мистецтво того часу, про такі мистецькі явища як бароко, класицизм, романтизм, що необхідні для культурного збагачення кожній людині.

Для культурного світу через постать Оскара Сосновського і Волинь набуває небувалого значення, адже це не тільки цікаво, а також дає можливість знати, у яких умовах, оточенні, у якому середовищі виховувався творець всеєвропейського масштабу, твори якого прикрашають музеї України, Польщі, Італії та інших країн, захоплюючи високою культурою виконання, глибиною образного розкриття.

Вдячності заслуговує й творча діяльність Валерія Войтовича, який присвятив чимало часу вивченню творчості геніального земляка, яким пишається Волинь, а з нею і вся Україна».

Наталія Корнійчук, член ради Рівненського міського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка.


Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання